Alergie na kosmetyki
Alergie na kosmetyki
Brak podstawowej wiedzy z zakresu pielęgnacji, uleganie reklamom i łatwy dostęp do kosmetyków powodują, że często skóra zdrowa staje się nadwrażliwa, obniża się jej tolerancja na czynniki zewnętrzne.
W ostatnich latach zwiększa się częstotliwość występowania kontaktowych reakcji alergicznych i podrażnień skóry wywołanych kosmetykami. Związane jest to ze stosowaniem w kosmetykach coraz większej ilości substancji biologicznie aktywnych, ze zbyt dużą ilością stosowanych kosmetyków w codziennej pielęgnacji oraz z wpływem czynników zewnętrznych – drażniących i osłabiających odporność skóry. Objawami sygnalizującymi alergię kontaktową są: podrażnienie – typu rumień, złuszczanie oraz świąd, pieczenie i napięcie skóry.
Wyprysk kontaktowy – jego występowanie zależy od: predyspozycji genetycznej, właściwości i stężenia uczulających alergenów, okolicy ciała, stanu skóry, rodzaju kosmetyku.
Związki uczulające zawarte w kosmetykach – substancje zapachowe, barwniki, konserwanty, podłoża i rozpuszczalniki, ekstrakty roślinne.
Metody diagnozowania wyprysku kontaktowego na kosmetyki:
- naskórkowe testy płatkowe – bibułki nasiąknięte alergenami zakłada się na skórę pleców pod okluzją. Kontakt z alergenem trwa 48 godzin, po tym czasie występuje pierwszy odczyn, następnie pojawia się końcowy i po 96 godzinach następuje rozstrzygający odczyt – znikają zmiany z podrażnienia , a utrzymujące się zmiany świadczą o alergii.
- test ROAT – polega na powtarzalnym nakładaniu substancji/kosmetyku na skórę, przez okres 10-14 dni, 2 razy na dobę, na ograniczonej powierzchni zdrowej skóry. Zmiany skórne świadczące o alergii pojawiają się po 5-7 dniach.
Do niedawna sądzono, że alergie na kosmetyki występują tylko u osób ze skórą wrażliwą. Ale ostatnie lata to niespotykany wcześniej rozwój przemysłu chemiczno-kosmetycznego, który niestety niesie za sobą ryzyko osłabiania kondycji skóry. Używamy zbyt dużej ilości kosmetyków, niestety często źle dobranych do naszego rodzaju skóry.
Alternatywą dla tego typu problemów skórnych jest pielęgnacja organiczna, która wzmacnia naturalne procesy fizjologiczne skóry. Działa naprawczo, regeneruje, pielęgnuje, chroni, pomaga utrzymać skórę w dobrej kondycji.
Zobacz również:
Produkty powiązane