Atopowe zapalenie skóry
Atopowe zapalenie skóry
Skóra atopowa jest ekstremalnie sucha, szorstka i zaczerwieniona. Charakteryzuje się nadmierną reakcją na środowiskowe czynniki zewnętrzne. Chorobie często towarzyszą inne problemy o podłożu alergicznym jak katar sienny czy astma. Podstawowym objawem AZS są swędzące zmiany zapalne skóry zlokalizowane na twarzy, tułowiu, łokciach i kolanach. Schorzenie zaliczane jest do chorób przewlekłych.
Czy faktycznie istnieje skóra atopowa?
Tak, skóra atopowa jest to skóra wykazująca cechy atopowego zapalenia skóry. Skóra atopowa jest trudna w pielęgnacji, ponieważ wykazuje ekstremalną wrażliwość na preparaty kosmetyczne. Charakterystyką atopowego zapalenia skóry jest zaczerwienienie i uczucie swędzenia, a objawy te w zależności od pory roku mogą się nasilać. Powstaje na skutek nieprawidłowej reakcji immunologicznej organizmu ludzkiego, której powodem są uwarunkowania genetyczne.
Czego unikać w kosmetykach przypadku skóry atopowej?
W przypadku występowania skóry atopowej należy unikać preparatów zawierających substancje zapachowe i mydła. Kosmetyki nie powinny zawierać również syntetycznych barwników. W przypadku konserwantów ich ilość powinna być ograniczona do minimum. Należy wystrzegać się również preparatów obfitujących w składniki aktywne, które mogą wywołać podrażnienie skóry. Im prostszy skład kosmetyku tym mniejsze prawdopodobieństwo wystąpienia podrażnień.
Jak pielęgnować skórę atopową?
W przypadku skóry atopowej należy wystrzegać się długich i gorących kąpieli. Do mycia zalecane jest stosowanie preparatów myjących nie zawierających drażniących detergentów. Bezpośrednio po oczyszczeniu skóry zalecane jest stosowanie kosmetyków nawilżających i natłuszczających. Preparaty powinny opierać się na lipidach oraz składnikach łagodzących podrażnienia.
Zobacz również:
przetłuszczanie włosów | makijaż naturalny | nawilżenie skóry