Strona główna  /  Lista porad  /  Pielęgnacja skóry wokół oczu
 
pielęgnacja skóry wokół oczu

Pielęgnacja skóry wokół oczu

To obszar specjalnej troski, ale specjalna troska nie oznacza  nic nie robienia. Codzienną rutynę warto wspomóc....

Skóra wokół oczu jest cienka i delikatna, wymaga specjalnej troski. Powieka oraz mięsień okrężny oka cały czas intensywnie pracują – mrugamy, mrużymy oczy, pocieramy.  Nakładamy na skórę i rzęsy makijaż, który później zmywamy. Kremy pielęgnacyjne stosujemy najczęściej „pod oczy”, czyli na dolną powiekę, bo tak zalecają producenci. Często zgłaszacie, że skóra na powiekach jest zaczerwieniona, piekąca i swędząca po kontakcie z wodą. To wokół oczu pojawiają się najczęściej pierwsze zmarszczki i zwiotczenia. Jak pielęgnować skórę wokół oczu, aby była w dobrej kondycji? W punktach spisałam kilka zasad.

  • Zacznijmy od demakijażu, bo to podstawa. Produkt do zmywania makijażu powinien być oczywiście lipidowy.  Lipidy dobrze rozpuszczą makijaż i zanieczyszczenia, ważny jest sam sposób wykonania demakijażu. Powinien być bardzo delikatny. Dlatego najlepiej zmoczyć najpierw wacik w wodzie, następnie nanieść na niego produkt do demakijażu, delikatnie przyłożyć wacik do zamkniętych powiek i chwilę przytrzymać, a po chwili delikatnymi ruchami zetrzeć rozpuszczony makijaż. Kiedy mamy mniej makijażu na powiekach, możemy produkt do demakijażu nanieść opuszkami palców na powiekę, delikatnie przemasować i zdjąć wilgotnym wacikiem lub mokrą chusteczką bawełnianą. Ten drugi sposób sprawdzi się przy demakijażu oczu produktem o konsystencji kremu. Makijaż zmywamy delikatnie, ale dokładnie do całkowitego oczyszczenia.
  • Kremy pielęgnacyjne stosujmy na górną i dolną powiekę oraz skronie. Krem wmasowujemy delikatnie, kiedy skóra jest śliska po nałożeniu kremu możemy delikatnie dolną powiekę, miejsce przy miejscu uciskać od kącika przy nosie w kierunku skroni, oraz delikatnie opuszkami oklepać skronie. Na górną powiekę krem nakładamy w obszarze między brwiami a załamaniem przy oczodole.
  • Kluczem efektywnej pielęgnacji jest oczywiście właściwy dobór kremu. Znaczenie mają składniki, bo obszar jest delikatny i wrażliwy. W składzie kremu ale również i produktu do demakijażu nie powinno być substancji zapachowych, ponieważ opary tych substancji będą podrażniać śluzówkę oka. Oko będzie łzawić i szczypać.
  • Podstawowym składnikiem powinno być masło shea, które będzie uszczelniać naskórek przed utratą wody w ciągu dnia a nocą będzie wspierać regenerację. Warto podkreślić to, że masło shea wspiera skórę w regeneracji, dzięki czemu łagodzi wszelkie podrażnienia na powiekach. Uzupełnieniem powinny być antyoksydanty, kwas hialuronowy, czy wyciągi łagodzące z ogórka, świetlika, szałwii, krwawnika.
  • Codzienny makijaż oka bardzo wysusza powieki, dlatego tak ważna jest pielęgnacja wg powyższych zasad. Krem dzienny powinien tworzyć warstwę ochronną na skórze, aby kosmetyki do makijażu nie „wysysały” wody z naskórka a nocny powinien dobrze regenerować i nawilżać. Przy skórach tłustych i mieszanych pomijamy krem dzienny na powiekach, ale dokładny demakijaż i nocna regeneracja są koniecznością.
  • Skóra wokół oczu jest czuła na zanieczyszczenia środowiskowe ( smog, dym papierosowy, nawiewy z klimatyzacji), promieniowanie UV ( słoneczne, elektroniczne), dietę, palenie papierosów czy wszelkiego rodzaju problemy zdrowotne. To obszar specjalnej troski, ale specjalna troska nie oznacza  nic nie robienia. Codzienną rutynę warto wspomóc automasażami - palcami lub narzędziami ( rollery, płytki kamienne), maseczkami, zabiegami profesjonalnymi, ale to już dobieramy indywidualnie w zależności od potrzeb i oczekiwań.

 

Anna Grela, Twój ekspert w pielęgnacji.

Produkty powiązane