Rola skóry
Rola skóry
Skóra pełni funkcję ochronną, jest swoistą tarczą broniącą nasz organizm przed agresywnym działaniem środowiska zewnętrznego. Dlatego dobrze jest poznać zasady jej funkcjonowania i pielęgnacji, aby wzmacniać ją a nie osłabiać i niszczyć!
SKÓRA – jest największym organem naszego organizmu, pełniącym wiele różnorodnych i złożonych funkcji fizjologicznych. Jej powierzchnia u dorosłego człowieka dochodzi do 2m2, a całkowita masa, razem z tkanką podskórną, do 20kg. Jako zewnętrzna powłoka organizmu zarówno oddziela, jak i łączy go ze środowiskiem, umożliwia wydalanie i wchłanianie różnych substancji, przekazuje do układu nerwowego informacje (bodźce), a także bierze udział w termoregulacji oraz gospodarce wodno-elektrolitycznej.
Bierne funkcje skóry:
- ochrona przed zimnem, ciepłem, promieniowaniem
- ochrona przed uciskiem, uderzeniem, tarciem
- ochrona przed działaniem substancji chemicznych
- ochrona przed wnikaniem drobnoustrojów
Aktywne funkcje skóry:
- obrona przed mikroorganizmami, które przedostały się do skóry przez miejsca uszkodzone
- wchłanianie substancji czynnych
- wydalanie potu, chłodzenie, wytwarzanie płaszcza lipidowego
- regulacja krążenia krwi i termoregulacja, dzięki ukrwieniu skóry
- narząd zmysłu odbierające bodźce ucisku, drgań, bólu i temperatury
Układ immunologiczny skóry pełni ważne funkcje obronne w organizmie. Jego sprawne działanie zabezpiecza przed różnymi zewnętrznymi patogenami, eliminuje komórki zakażone wirusami oraz komórki nowotworowe. Komórki układu immunologicznego skóry produkują różnorodne substancje biologiczne czynne, które warunkują przebieg reakcji zapalnych w skórze. Produkcja tych komórek zmienia się z wiekiem, a różnorodne czynniki pochodzenia zewnętrznego i wewnętrznego wpływają na ich działanie. Z pośród czynników wewnętrznych największe znaczenie i wpływ na funkcje układu immunologicznego skóry mają witaminy A, C i E. Natomiast z bodźców zewnętrznych są to: promieniowanie ultrafioletowe, substancje toksyczne, drażniące, alergeny, substancje biologicznie czynne w kosmetykach i lekach stosowanych zewnętrznie. Czynniki te znacznie mogą osłabiać układ immunologiczny skóry, co z kolei prowadzi do zewnątrzpochodnego starzenia się tegoż układu. Coraz częściej dochodzi do nadmiernej aktywacji układu immunologicznego skóry z powodu obciążenia genetycznego lub czynników środowiskowych, czego następstwem jest m.in. wystąpienie reakcji zapalnej, a w konsekwencji np. alergia kontaktowa..
Zobacz również:
demakijaż olejem kokosowym | antyoksydanty w kosmetykach | purifying mask
Produkty powiązane