Skóra sucha
Skóra sucha
Przesuszenie skóry dotyczy dużej części populacji. Jest ono związane z niską zawartością wody w naskórku. W przypadku skóry suchej obserwowane są również zaburzenia w procesie złuszczania naskórka. Skóra sucha występuje u osób z niskim wydzielaniem sebum przez gruczoły łojowe. Jest matowa, a posiadacze takiego typu skóry uskarżają się na uczucie ściągnięcia i mrowienia.
Czy czynniki środowiskowe mają wpływ na stan nawilżenia skóry?
Tak. Czynnikami predysponującymi do wystąpienia przesuszenia jest słońce, suche powietrze i mróz.
Jakich preparaty należy stosować, aby zmniejszyć przesuszenie skóry?
W przypadku pielęgnacji skóry suchej należy stosować delikatne preparaty o działaniu nawilżającym, mogą to być np. mleczka. Należy dobrać odpowiedni krem nawilżający. Powinien on zawierać w swoim składzie składniki zatrzymujące wodę w skórze oraz składniki tworzące okluzje na jej powierzchni. Do składników zatrzymujących wodę zaliczymy takie składniki jak kwas hialuronowy, kolagen, gliceryna, pantenol, kwas mlekowy czy mocznik. Natomiast do składników tworzących lipidową warstwę ochronną na skórze zaliczamy ceramidy, cholesterol czy kwasy tłuszczowe. Dodatkowo pielęgnacje należy wzbogacić o stosowanie maseczek nawilżających.
Jak rozpoznać niedobór lipidów w skórze?
Niedobór lipidów rozpoznajemy w przypadku, gdy nasza skóra jest ekstremalnie sucha. Często spotykany jest również świąd i zaczerwienienie. Niedobry lipidów objawiają się również rogowaceniem skóry i nawracającymi zakażeniami. W przypadku takich skór towarzyszy silne uczucie ściągnięcia zwłaszcza po umyciu.
Zobacz również:
sposób na objętość włosów | skóra dziecka | peeling kwasami owocowymi
Produkty powiązane