Starzenie się skóry
Starzenie się skóry
W miarę starzenia się mechanizmy regulujące funkcjonowanie skóry (procesy wzrostu i podziału tkanek) zaczynają działać słabiej, dochodzi do ogólnego ścienienia skóry, osłabienia funkcji ochronnych, przebarwień, zwiększonej podatności na podrażnienia, wrażliwość na UV, utraty jędrności, pojawienia się zmarszczek.
Proces starzenia rozpoczyna się już od momentu osiągnięcia dojrzałości. Zmiany pojawiające się w skórze wraz z wiekiem mogą być stymulowane różnymi czynnikami. Część z nich ma swoje źródło w procesach fizjologicznych, jakie zachodzą wewnątrz organizmu, nazywamy je endogennymi, czyli wewnątrzpochodnymi. Natomiast czynniki zewnętrzne mające znaczenie w procesie starzenia się skóry to tzw. czynniki egzogenne.
Głównym czynnikiem zewnętrznym (egzogennym) powodującym/przyspieszającym proces starzenia się skóry jest promieniowanie UV, które przy dłuższym działaniu wywołuje kumulujące się efekty fotostarzenia, a nawet nowotwory skóry.
Promieniowanie UVB m.in.: ma wysoką energię, nie dociera do skóry właściwej, powoduje poważne uszkodzenia naskórka oraz stany zapalne naskórka, jest przyczyną nadmiernego rogowacenia naskórka.
Promieniowanie UVA m.in.: jest niskoenergetyczne, przechodzi przez szyby, materiały z bawełny i niektóre włókna sztuczne, dociera do głębokich warstw skóry właściwej uszkadzając jej struktury, jest główną przyczyną reakcji fotoalergicznych.
Promieniowanie UV powoduje również powstawanie wolnych rodników, niezwykle aktywnych cząsteczek chemicznych, zdolnych do wyzwalania reakcji łańcuchowych, powodujących niekorzystne zmiany w organizmach żywych. Skóra człowieka nieustannie podlega działaniu wolnych rodników – zarówno powstających w jej wnętrzu, jak i atakujących z zewnątrz.
Wewnętrzne (endogenne) czynniki wywołujące zmiany w skórze są złożone i zależą od: ogólnego stanu organizmu, tępa starzenia się organizmu, obciążeń genetycznych, przebytych chorób, zażywanych leków, diety, aktywności fizycznej, stanu psychicznego i ogólnego nastawienia do życia.
Poważnym źródłem wolnych rodników jest dym papierosowy – dlatego skóra palaczy oraz osób „biernie palących” znacznie szybciej przejawia oznaki starzenia.
Zobacz również:
makijaż naturalny | przetłuszczanie włosów | naturalny dezodorant