Szczotkowanie ciała
Szczotkowanie ciała
Szczotkowanie dodaje energii, i pobudza zarówno ciało jak i umysł, działa odstresowująco, regeneruje układ nerwowy stymulując liczne zakończenia nerwowe w skórze. Poznaj zdrowotne właściwości szczotkowania ciała, oraz wskazówki jak wykonać zabieg bezpiecznie i skutecznie.
Szczotkowanie ciała zostało zapoczątkowane w starożytnej Grecji i jest szeroko praktykowane na świecie aż do dzisiejszych czasów. Działając manualnie na skórę uzyskujemy zdumiewające korzyści związane z funkcjonowaniem całego organizmu. Szczotkowanie ciała, tak samo jak masaż ciała, bardzo poprawia krążenie krwi oraz odmładza skórę, która jest naszym największym oczyszczającym organem pokrewnym funkcjonalnie do płuc i nerek. Zatem szczotkowanie skóry stymuluje drenaż limfatyczny, za pomocą którego składniki odżywcze transportowane są z krwi do komórek ciała, oraz usuwane są toksyny w tym zbędne produkty przemiany materii. Masowanie naczyń limfatycznych pomaga organizmowi w usuwaniu nadmiaru wody i toksyn poprawiając jednocześnie funkcje nerek. Naczynia limfatyczne transportują również limfocyty oraz pomagają układowi odpornościowemu w zwalczaniu substancji toksycznych, bakterii i wirusów.
Nawet drobne zastoje limfy na powierzchni skóry mogą powodować zapchanie naczyń limfatycznych, a regularne szczotkowanie ciała jest w tym wypadku jednym z najskuteczniejszych sposobów, aby naczynia limfatyczne były drożne i spełniały swoje funkcje prawidłowo.
W trakcie szczotkowania również zachodzi usuwanie martwego naskórka oraz oczyszczanie zapchanych porów, co następnie pozwala na bardziej efektywne wydalanie toksyn z organizmu bezpośrednio przez skórę. Dodatkowo szczotkowanie stymuluje produkcję kolagenu oraz włókien elastyny spowalniając starzenie się skóry wraz z wiekiem. Dzięki regularnej praktyce skóra na ciele jest świetlista i jędrna.
Szczotkowanie dodaje energii, i pobudza zarówno ciało jak i umysł, działa odstresowująco, regeneruje układ nerwowy stymulując liczne zakończenia nerwowe w skórze.
Praktyka ta może być również sposobem na wyciszenie i uwolnienie nagromadzonych negatywnych emocji. W trakcie szczotkowania skupiając się w pełni na tej czynności możemy poczuć ulgę od negatywnych emocji takich jak np. strach, gniew, złość, uraz, frustracja. Wszystkie te szkodliwe, krzywdzące emocje mogą zostać „wyrzucone” z naszego umysłu, tak jak martwe komórki naskórka usuwane mechanicznie w trakcie szczotkowania.
Praktyczne wskazówki
Zacznij szczotkowanie szczotką z długą rączką z krótkiego włosia specjalną do szczotkowania ciała. Uwaga: na początku należy szczotkować się delikatnie, ponieważ Twoja skóra może być wrażliwa na szczotkowanie.
Szczotkowanie powinno zająć około 3 minuty.
Szczotkujemy się ruchami okrężnymi poczynając od podeszw stóp, podążając do góry zawsze w kierunku serca, ponieważ żeby pobudzić układ krążenia oraz naczynia limfatyczne szczotkujemy ciało zgodnie z kierunkiem przepływu krwi w żyłach i z kierunkiem przepływu limfy.
Najpierw szczotkujemy stopy, potem łydki, uda, następnie pośladki, dół pleców, boki, dół brzucha, nadbrzusze, klatkę piersiowa (robimy ósemki), górę pleców. Potem przechodzimy do rąk zaczynając od palców, a kończąc na ramieniu.
Uwaga: Nigdy nie szczotkujemy twarzy, oraz delikatnie obchodzimy się z żylakami.
Ruch powinien być stanowczy, ale nie za mocny, aby nie podrażnić skory.
Po skończeniu szczotkowania skóra powinna być miękka i zaróżowiona, gotowa na prysznic, a następnie na przyjęcie balsamu nawilżającego, oleju kokosowego lub sezamowego, które bezpośrednio po usunięciu martwego naskórka zostaną teraz wchłonięte bardziej skutecznie, i ich działanie na skórę będzie bardziej efektywne.
Opracowanie Warsztat Piękna
Zobacz również: