Strona główna  /  Lista porad  /  Trądzik pospolity
 

Trądzik pospolity

trądzik pospolity

Trądzik pospolity

Jest jedną z najczęściej spotykanych przypadłości wieku młodzieńczego.  Trądzik pospolity związany jest z nadmiernym łojotokiem oraz tworzeniem się zaskórników, grudek i krostek. Dodatkowo obecne jest nadmierne rogowacenie ujść gruczołów łojowych oraz występowanie bakterii beztlenowych Propionibacterium acnes. 


Czy jeżeli na mojej twarzy pojawiają się krostki oznacza to że mam problem z trądzikiem?
Niekoniecznie, ponieważ na stwierdzenie występowania trądziku składa się kilka elementów. Jest to między innymi występowanie na skórze bakterii beztlenowych, nadmierne przetłuszcza oraz wzmożona keratynizacja naskórka. Jednorazowe wystąpienie krostek na twarzy może mieć podłoże w chwilowym pogorszeniu stanu naszego organizmu, stresie oraz błędach w pielęgnacji.


Czy kosmetykami można wyleczyć blizny potrądzikowe?
W przypadku leczenia blizn potrądzikowych stosowanie samych kosmetyków może okazać się niewystarczające. Jednakże doskonale wspomagają kuracje w gabinecie kosmetycznym. W tym przypadku warto stosować preparaty złuszczające oraz silnie nawilżające.

Czy to co jemy wpływa na trądzik?
Spożywane przez Nas pożywienie znacząco wpływa na funkcjonowanie naszej skóry, dotyczy to również trądziku. Produktami, które mogą wykazywać negatywny wpływ na trądzik są napoje gazowane i dania typu Fast ford, ponieważ zawierają dużo konserwantów i barwników. Niekorzystne działanie wykazują również ostre przyprawy, słodycze oraz używki.

Jak pielęgnować skórę z trądzikiem pospolitym?
Pielęgnacja skóry z trądzikiem pospolitym opiera się głównie na działaniu przeciwzapalnym, sebostatycznym, ale również nawilżającym. W przypadku oczyszczania skóry trądzikowej należy używać żeli lub pianek oczyszczających. Zalecane jest również stosowanie toników i lotionów, które przywrócą odpowiedni poziom pH skóry. W pielęgnacje dzienną należy włączy kosmetyk nawilżający o lekkiej konsystencji z zawartością filtrów UV. Natomiast na noc należy aplikować krem regulujący wydzielanie sebum i nadmierną keratynizacje. W tym przypadku godne są preparaty z zawartością kwasów np. migdałowego, pirogronowego czy salicylowego. Warto również zainwestować w maseczki o działaniu nawilżającym i przeciwzapalnym. Należy jednak pamiętać, aby nie przesadzać z ilości kosmetyków, które ograniczają wydzielanie sebum, aby nie doprowadzić do wysuszenia skóry.


Jakich składników aktywnych szukać w preparatach przeciwtrądzikowych?
Kosmetyki dedykowane dla skór trądzikowych powinno zawierać takie składniki aktywne jak: siarka, cynk, kwasy azelainowy, kwas salicylowy, kwas migdałowy, algi, aloes, olejek z drzewa herbacianego, mącznica lekarska, szałwia, rozmaryn i pantenol. Składniki aktywne zastosowane w tego typu preparatach powinny ograniczać wydzielanie sebum, nawilżać, działać przeciwzapalnie oraz łagodząco.

Zobacz również:

makijaż mineralny | glinka różowa | naturalny dezodorant

Produkty powiązane